Basından

Rimteks, İç Giyim Lastiklerinde İhtisaslaştı

avrupanin ic camasir lastigi

Dünyanın Don Lastiği Türkiye'den

Metin Pardo: "Eski Alışkanlıklarımızdan vazgeçip, az üreterek kazanmayı  hedeflemeliyiz"

Satisfacition

RİMTEKS Dünya İçin DokuyorRimteks Örme Sanayi, 1976 yılında sadece birkaç makineye yaptığı yatırımla konfeksiyon aksesuar sektörüne adım attı. Yıllar içerisinde iç çamaşırı lastik ve dantel konusunda kendini uzmanlaştıran Rimteks, kurumsal yapıda bir aile firması olarak tekstil ve hazır giyimin en büyük destekçilerinden biri oldu. Rimteks, 1996 yılında Avcılar’da bulunan yaklaşık 8 bin metrekarelik fabrikasını inşa ettikten sonra kapasitesini artırarak, 20 milyon metrelik lastik ve dantel üretimiyle, kalite ve kapasite konusunda Türkiye’nin lider, Avrupa’nın da en iyi ilk beş firmasından biri olarak kendini konumlandırdı. 185 kişilik bir aile olan Rimteks, aynı zamanda Türkiye’nin konusunda ihracat lokomotifi olup, yılda yaklaşık 8 buçuk milyon dolarlık ihracat potansiyeline sahip olarak günümüzde 33 ülkeye ürünlerini sunuyor. Rimteks ürettiği malların yüzde 25’ini ise dolaylı olarak dış piyasaya ihraç ediyor. Üretiminin geriye kalan yüzde 10’lık kısmını ise Türkiye’nin önde gelen yerli markaları için yapan firma, 2011 yılından itibaren iç çamaşırı üreticilerinin vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan sütyen kap imalatı da yaparak ürün yelpazesini genişletti.

"Modaya Yön Veriyoruz"

Rimteks Genel Müdür Yardımcısı Jil Pardo, firmanın dar dokuma sektörü için her yıl yaklaşık bin 500’ün üzerinde yeni ürün geliştirdiğini ve bunların en az 300 ile 400 tanesinin yeni tasarımlardan oluştuğunu söyledi.Örme, dokuma ve boyama bölümleri bulunan firmalarında 8 kişiden oluşan AR-GE ekibinin hem tasarım hem de uygulama alanında çalıştığını anlatan Pardo, her yıl Ar-Ge ekibi tarafından iki yeni koleksiyon hazırlandığını ve 400’e yakın ürünün altı aylık periyotlarda yapılan fuarlarda, müşterilerin beğenisine sunulduğunu belirtti. Pardo, “Ar-Ge ekibimiz, müşterilere yeni ufuklar açmayı kendine misyon ediniyor. Rimteks, Türkiye’de yeni desen üretme konusunda rakipsiz bir şekilde ilerliyor. Kısacası Ar-Ge ekibimiz, modayı takip etmek yerine modaya yön veriyor” diye konuştu.

Doğayla Dost Üretim

Rimteks için insan sağlığının ger şeyin üzerinde olduğunu anlatan Pardo, "İş güvenliği uzmanımızla birlikte, çalışanlarımızın salığını tehdit edebilecek unsurları önceden alınmış tedbirlerle ortadan kaldırmış bulunuyoruz" dedi. Pardo, şöyle devam etti: "Makine ve aksamları, çalışanlar için bir çocuğa verilebilecek oyuncaklar kadar güvenlik altına alınarak teslim ediliyor. Oluşabilecek riskler ise uyarı levhaları ve makine çalışması için gerekli el kitapları ile çalışanlara aktarılıyor. Boyahanemiz olduğu için çevreye duyarlılık gereğiyle biyolojik ve kimyasal olmak üzere iki adet su arıtma ve temizleme tesisimiz bulunuyor. Böylece, doğaya dost bir şekilde üretim gerçekleştiriliyor."

"Fransa ve İtalya bile üretim miktarını düşürdü"

Pardo, dar dokuma ve dantel üretiminin Avrupa’da modanın kalbi olan Fransa ve İtalya gibi ülkelerde bile artık nerdeyse hiç yapılmayarak, üretimin Doğu Avrupa ülkelerine ya da Kuzey Afrika ülkelerine kaydığını söyledi. Geçtiğimiz 10 yılda bazı firmaların bununla yetinmeyip, işçiliğin daha da ucuz olduğu Çin, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerde üretim tesisleri kurduklarını belirten Pardo, “Önümüzdeki dönemde is Afrika konfeksiyonun kuvvetleneceği bölge olma yolunda ilerliyor” dedi. Pardo, Türkiye’deki üreticilerin Türkiye’nin jeopolitik konumu ile birlikte tekstil ve konfeksiyondaki bilgisini ve tecrübesini avantaja çevirebileceğinin altını çizerek, “Bu konuda da ülke politikası ve alınan ekonomik kararlar, üreticilere pek rekabet olanağı sağlamıyor” şeklinde konuştu.

Pardo, Türkiye’deki enerjinin çok pahalı olduğunu anlatarak, firmaların ithalat konusunda da kredibiliteli olmanın sağladığı finansman avantajını mevcut vergiler ve fonlar nedeniyle kullanmalarının mümkün olmadığını söyledi. Pardo, “Örneğin, yabancı makine üreticilerinin ve tedarikçilerinin vermiş olduğu taksitli veya uzun ödeme vadesi kredibilitesi, ülkenin kaynak kullanımı destekleme fonu olarak yüzde 6 kesinti uygulaması nedeniyle, uluslararası rekabette bir avantaja dönüşemiyor” diye konuştu. Dar dokuma ve dantel sektörü modasının yaratıcılık ve öncülüklerinden dolayı Fransa ve İtalya’da şekillendiğini söyleyen Pardo, “Üretim ise genellikle konfeksiyon işçiliğinin ucuz olduğu Uzakdoğu, Kuzey Afrika ülkeleri ile Güney Amerika’da yapılıyor. Tabii ki ülkemiz de yakın ülkeler tarafından tercih edilen bir üretim merkezi, hızlı servis imkânı ise ülkemizin yakın coğrafyada tercih edilen bir ülke olmasını sağlıyor” dedi.

"Dar Dokuma Yavaş Gelişiyor"

Pardo, dar dokuma ve dantel sektörünün son yıllarda özellikle makine teknolojisinde herhangi bir yenilik olmamasından dolayı üretim teknikleri konusunda hızlı yol alamadığını anlattı. Genellikle dar dokuma ve dantel sektöründeki değişimin renkler, desenler ve farklı hammaddelerin bir araya gelmesiyle oluştuğunu anlatan Pardo, “Örneğin, son yıllar içinde Rimteks olarak, müşteri odaklılığını ön plana çıkaran, fleksibilite, hızlı servis ve desen çeşitliliği konusunda yatırımlar yaparak yolumuza devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Pardo, amaçlarının kaliteyi ve ürün çeşitliliğini doğru bir fiyatla müşterilerine sunmak olduğunu söyledi.