Rimteks, İç Giyim Lastiklerinde İhtisaslaştı

Rimteks 1993 yılında iç giyim lastiklerinde ihtisaslaşarak, Türk iç giyim sanayiinin önemli tedarikçilerinden biri oldu. İlk kurulduğu yıllarda çoğunlukla iç giyim lastikleri olmak üzere, konfeksiyon, ayakkabı, saraciye ve sağlık sektörlerine yönelik üretim yaptıklarını söyleyen Rimteks A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Pardo, “1993 yılından itibaren muhtelif piyasalara çalışmaktansa sadece iç giyim lastiklerinde ihtisaslaşmaya karar verdik” dedi. İç giyim sanayiinin ihracat potansiyelini dikkate alarak, katma değeri yüksek iç çamaşırlarının ihraç edilmesi için bir çığır açtıklarını savunan Pardo, dünya markalarına üretim yapan iç giyim firmalarının ihtiyacına yönelik katma değerli ürünler ürettiklerini kaydetti.

Ürünlerinin, uzun yıllar alan çalışmalar ve güçlü bir AR-GE desteğiyle üretildiğini aktaran Pardo, faaliyetlerini 1996 yılında kurulan 7 bin metrekare kapalı alanı bulunan modern fabrikada devam ettirdiklerini belirtti. Pardo, şunları söyledi: “Vasıflı ve tecrübeli bir personel ile ve çevreye saygılı bir şekilde sürdürülen bu faaliyetlerle Rimteks, sadece ihracat yapan Türk iç giyim firmalarına lastik sağlamakla kapasitesinin belli bir bölümünü, dünyanın belli başlı markalarının çeşitli noktalarda üretim yapan firmalarına da ihraç etmektedir.” Lastik üretim kapasitelerinin yılda yaklaşık 200 milyon metre olduğunu açıklayan Metin Pardo, 2002’deki kapasitenin 2001’e oranla yüzde 25 oranında arttığını kaydetti. Pardo, 2003’te yapılan yatırımlarla da yüzde 20 oranında artacağını duyurdu.

Üretim Alıcıların İsteğine Göre

Dokuma ve örme olarak ürettikleri lastik şeritleri daha sonra kontinü olarak boyadıklarını ifade eden Metin Pardo, tamamen siparişe göre bir üretim yaptıklarını ve alıcılar tarafından gelen istekler doğrultusunda AR-GE yapılarak desen ile modeller yarattıklarını söyledi. Pardo, "Diğer yandan, artan dünya rekabeti sonucunda, yapılan boyamaların insan ve çevre sağlığına uygun olması ve nihai ürün olan iç çamaşırının ömrü ve kullanım rahatlığı sağlayacak özelliklerin sağlanması için de geniş kapsamlı bir AR-Ge yapılmaktadır" dedi.

Adı: Rimteks A.Ş.

Kuruluş tarihi: 01.01.1976

Yönetim kurulu başkanı: Metin Pardo

Kayıtlı sermayesi: 1 trilyon 250 milyar TL

Üretim kapasitesi: 200 milyon metre/yıl

2002 üretimi: Takriben 180 milyon metre

2003 hedefi: Takriben 200 milyon metre

2002 ihracatı: 900 bin dolar

2003 hedefi: 2 milyon dolar

2002 ithalatı: 2 milyon 500 bin dolar

2003 ithalat hedefi: 2 milyon 750 bin dolar

İhracat pazarları: Ortadoğu, Doğu Avrupa ülkeleri, İngiltere, Fransa, İtalya, Danimarka, Almanya.

İstihdam: 150 kişi