Metin Pardo: "Eski Alışkanlıklarımızdan vazgeçip, az üreterek kazanmayı  hedeflemeliyiz"

Metin Pardo: "Eski Alışkanlıklarımızdan vazgeçip, az üreterek kazanmayı  hedeflemeliyiz"

Metin Pardo: "Eski Alışkanlıklarımızdan vazgeçip, az üreterek kazanmayı  hedeflemeliyiz"

Metin Pardo: "Eski Alışkanlıklarımızdan vazgeçip, az üreterek kazanmayı  hedeflemeliyiz"

İç giyim sektöründe ilklerin temsilcisi olan Rimteks, iç giyim sektörünün bir araya geldiği Lyon’ da düzenlenen Lyon Moda City ve Interfiliere Lyon Fuar’ında da yerini aldı. 7 yıldır Lyon’ da düzenlenen fuarda yer alan Rimteks, fuarda mevcut müşterileriyle bir araya geldi, yenilenen koleksiyonunu fuarda iç giyim sektörü profesyonellerinin beğenisine sundu. 30 yılı aşkın süredir iç giyim sektöründe hizmet veren Rimteks’ in kurucusu Metin Pardo ile fuar izlenimleri, iç giyim sektöründeki gelecek trendleri üzerine söyleştik.

İç Giyim Sektörünün En Eski İşletmelerinden Biri Olan Rimteks Başarısının Altında Yatan Etkenlerden Söz Eder Misiniz?

Rimteks’in bugüne kadarki başarı çizgisindeki en önemli etken vizyondur. Benzer ürünleri, aynı makine ve aynı hammaddeyi alan herkes, iyi bir usta bulursa yapar. Ama bunu ilk yapan vizyon sahibi olan kişidir. Yurt dışında yenilikleri takip etmek, onları uygulayacak kaynakları bulmak, ar-ge çalışmalarının getirdiği maddi manevi harcamalarda bonkör olabilmek, ön yargılı olmamak, sabırlı olmak, müşteri ilişkilerinde ılımlı olmak, yukarıda bahsettiğim vizyon kavramının içindedir. Rimteks tüm ticari hayatında bunları uygulamaya özen göstermiştir.

Türkiye’de ilk elastan lastikleri Rimteks üretmiştir. Hamdan lastik üretiminden sonra boyama tekniği Türkiye’de ilk Rimteks ile başlatmıştır. Uluslararası iç giyim markalarına lastik ihracatını ilk Rimteks başlatmıştır. Diğer yandan iyi bir insan kaynağı yönetimi ve sebat, vizyonu başarı için tamamlayan etkenlerdir.

Yenilikleri Ve Yatırımları İle Sektörde Takip Edilen Bir Firma Olan Rimteks'in Sektöre Bu Yıl İçerisinde Kazandırdığı Yenilikler Nelerdir?

Kısa dönemli koleksiyonlar yapan yabancı iç giyim alıcılarının ar-ge taleplerini gerçekleştirmek, başlı başına bir departman ihtiyacı doğurdu. Yılda 1000 olan model talebinin, bu yılsonunda 1500 – 2000 adede çıkmasını bekliyoruz. Yurtdışındaki müşterilerimizin talepleri sonunda, iç giyimde çok özel efektli lastikler ve dış giyimde, belde ve özellikle pantolonda kullanılan bazı özel aksesuarlar üretmeye başladık.

Rekabet içerisinde sürekli yenilik peşinde olan dünya markası iç giyim müşterilerimiz sayesinde yeni ham maddelerle tanışıp onları ustalıkla kullanarak özel tuşeli veya değişik görünümlü ürünler gerçekleştirdik.

İç Giyim Sektörü İçin Değişimin Kaçınılmaz Olduğu Bir Süreçte İç Giyim Tedarikçilerinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

İç giyim tedarikçilerinin iç süreçlerinin revizyona tabi tutularak hizmet anlamında iyileştirmeler yapmaları, fire ve hata payları düşürmeleri ve küçük miktarlı siparişleri çabuk vermeye odaklanmaları gerekmektedir. Eski alışkanlıklarımızdan vazgeçip, çok üretmek yerine az üreterek kazanmayı ve fiyat odaklı çalışmadan çıkmayı hedeflemek gerekir. Avrupa, eskiden Türkiye’yi bir nevi Çin gibi görürdü ve her alım fiyat odaklıydı. Bugün kimsenin yapmadığını üreten, farklı olan, kendine özgü bir stili olan, ön plana çıkmaktadır. Avrupa’nın birçok kentinde bir mahalle de 5 restoran varsa hiçbir tanesi aynı mutfağı sunmamaktadır. Kendi içimizdeki rekabeti artık farklı bir anlayışla, sektörü zedelemeden yapmalıyız. Sektörün zedelenmesiyle biz de zarar görmüş oluruz. Kısaca fiyat odaklı çalışmak yerine, rakiplerimizin üretmediği katma değeri yüksek ürünler yapmalıyız.

Lyon'da Düzenlenen Interfilere Ve Lyon Moda City Fuarı'na Katılan İç Giyim Firmalarından Birisiniz. Fuar Hakkındaki Görüşleriniz ve İzlenimleriniz Nelerdir?

Lyon iç giyim fuarındaki varlığımız 7 yılını doldurdu. İlk katıldığımız yıllarda Avrupalı olmayan tek firmaydık ve organizasyonun Avrupalı olmayan firmalara kapılarını araladığı ilk dönemlere rastlıyordu. İlk yıllarda bize ilgi oldukça fazlaydı ve çok müşteri edindik. Sonraları fuarın etkinliği azalınca katılımcı ve ziyaretçi sayısında büyük bir azalma oldu. Hatta fuarın yapılıp yapılmaması bile tartışıldı. Organizasyon şirketi uzak doğuda bu fuarın aynını gerçekleştirdi. Bugün birçok uzak doğu firması, Avrupalı müşteri edinebilmek için stantlarını doldurdu. Fuar, şu anda, bizim için prestij alanı oluşturmaktadır. Bunun yanında mevcut müşterilerimizle buluşup yaşanmış sorunlarla, gelecekteki beklentilerimize ait fikir teatisinde bulunuyor, yenilenen koleksiyonumuzu gösteriyoruz.

Dünya İç Giyim Sektörünü Önümüzdeki Dönemde Hangi Trendleri İzleyecek?(İş Yapış Teknikleri, Malzeme, Koleksiyon)

İç giyimde, spacer (3boyutlu) kumaşlarla üretilen, dikişte iplik yerine ultrasonun kullanıldığı teknolojik ürünler, organik ve doğal ipliklerle üretilen kumaş ve malzemeler, konfor getiren ter emici, hava alan, rahat giyisiler geleceğin trendleri olacaktır. Dikişsiz çamaşırlar, Pazar payını arttırmaya devam edeceğe benziyor. Yıkama haslıkları sürekli yukarılara çekilmekte yeni boyar maddeler gerekmektedir. (Örneğin bugün, özel bir siyah rengi tutturmak için 3 – 4 çalışma yaptığımız oluyor. Sonuçta kullanılan yeni bir boyar maddenin gerekliliği ortaya çıkıyor)

İç Giyim Dünyasının Türkiye Menşeli Firmalara Yaklaşımı Ve Fuarda Türk Firmalarına Gösterilen İlgi Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

İç giyim alıcıları, Türk menşeli firmaları, Çin’le rekabet eden ürünlerde kullanmamaktadırlar. Türkiye’den yapılan iç giyim alımlarında, iç giyim üretirken kullanılan tedariklerinin de aynı ülkeden yapılıyor olması, termin açısından, Türkiye’ye bir avantaj sağlıyor. Yani Türkiye’ye alternatif olan ve Avrupa’ya yakın olan ülkelerde tedariklerin coğorafi olarak farklı bölgelerden gelmesi nedeniyle, kısa terminli işlerde Türkiye her zaman cazip olmaktadır.

Ama döviz kurlarının düşüklüğü, maliyetleri döviz olarak yükseltmesi nedeniyle, bu avantaj yavaş yavaş doğu Avrupa ülkelerine kaydırmaktadır ve Türkiye iş kaybına uğramaktadır. Diğer yandan, doğu Avrupa ülkeleri, kültür ve lisanlarıyla Avrupalı alıcıları daha fazla çekmektedir. Bugün de ülkemizde üst düzey operasyon elemanlarında lisan avantajı olan firmalar olmayanlar göre daha avantajlı. Dileğimiz, sadece sektörümüz için değil, tüm Türkiye’deki sanayinin nefes alması için ihracatçı destekleyici faaliyetlerin bir an önce başlaması, faizlerin enflasyona yakın yerlere gelmesi, bunu sonucunda dövizin olması gereken yerlere çıkması, işçilik üzerindeki yüklerin dünya standartlarına getirilmesi gibi önlemlerin vakit geçmeden hayata geçirilmesidir.

Rimteks 2007 Yılının İlk 9 Aylık Dönemini Nasıl Geçirdi? Yılsonu Hedefleriniz Nelerdir?

Rimteks 2007 yılının ilk dokuz ayında hedeflerinin bazılarını gerçekleştirmiştir. Yurtdışı faaliyetlerinde atılan adımlar sayesinde yurt dışındaki iş hacmimiz gelişti, bu sayede kalite ve hizmet yönünden çok şey öğrenildi. Eskiden yapılan hataların tamirine oldukça fazla emek harcandı.

2008 yılında yenilenen ve eğitim seviyesi eskiye göre daha yüksek olan kadronun bir yılda elde ettiği birikimle firma içindeki işleyişte ve hata oranında oldukça yüksek bir iyileşme sağlandı. 2008 yılından itibaren hizmet ve kalite anlamında yepyeni bir Rimteks olma yolunda adımlar atıldı.